Вентиляція і кондиціонування повітря в чистих приміщеннях

Системи вентиляції для чистих приміщень і кондиціонування (HVAC) часто вбудовуються в міні-середовища, технологічні ізолятори, дослідні лабораторії і лікарні, щоб забезпечити відповідність галузевим і державним нормам і вимогам до чистоти, температури, диференціального тиску і вологості.

СИСТЕМИ ВЕНТИЛЯЦІЇ, КОНДИЦІОНУВАННЯ ТА ОПАЛЕННЯ ДЛЯ ЧИСТИХ ПРИМІЩЕНЬ

На відміну від систем, що використовуються в житлових і комерційних приміщеннях, системи HVAC для чистих приміщень вимагають додаткового рівня вентиляції та фільтрації.


Системи HVAC (вентиляції, кондиціювання та опалення)

Системи  вентиляції, кондиціювання та опалення для чистих приміщень вимагають елементів дизайну, відмінних від стандартних систем, що використовуються в повсякденному житті. Для вентиляції чистих приміщень зазвичай потрібно набагато більш висока швидкість повітрообміну, а також більш досконала фільтрація і більш точний контроль температури, тиску і вологості. Крім того, установники систем опалення, вентиляції та кондиціонування повітря і будівельники чистих приміщень повинні враховувати швидкість і напрямок повітряного потоку в приміщенні.

Як правило, найбільш поширені параметри HVAC для класифікованих приміщень включають:

 •  частинки в повітрі (чистота повітря), включаючи життєздатні частки, які супроводжують нежиттєздатні частки
 •  температура повітря
 •  відносна вологість повітря
проектирование вентиляции чистые помещения

вентиляция в чистых помещениях украина

Підвищена швидкість подачі повітря

Звичайні системи кондиціонування повітря вимагають від 4 до 8 повітрообмінів на годину, тоді як в чистому приміщенні може знадобитися від 20 до 90 повітрообмінів на годину. Метод розрахунку швидкості повітрообміну зазвичай використовується в чистих приміщеннях з більш низькими вимогами до чистоти (зазвичай ISO 6-9), при цьому швидкість повітрообміну в значній мірі залежить від рівня частинок, що генеруються людьми і процесами. Проектувальнику слід передбачити додаткові кошти управління, які дозволять системі зменшити повітряний потік (використовуючи привід з регульованою швидкістю), щоб знизити швидкість, коли заповнюваність низька або приміщення не використовується.

При розгляді чистих приміщень більш суворої класифікації (ISO 1-5) проектувальники зазвичай розраховують швидкість повітряного потоку, використовуючи метод лінійної швидкості. Традиційно дизайнери використовували швидкість повітря 0,5 м / с в якості стандарту для проектування чистих приміщень, однак недавні дослідження показали, що навіть при швидкості 0,35 м / с можна підтримувати правильну кількість частинок в приміщенні, знову ж таки в залежності від рівня частинок, генеруються людьми і процесами.

Ламінарний і турбулентний потік повітря

ISO 5 (клас 100) і очисні споруди покладаються на односпрямований або ламінарний потік повітря. Ламінарний повітряний потік означає, що фільтроване повітря рівномірно подається в одному напрямку (з фіксованою швидкістю) паралельними потоками, зазвичай вертикально. Повітря зазвичай рециркулює від підстави стін назад в систему фільтрації.

У чистих приміщеннях ISO 6 (клас 1000) і вище зазвичай використовується неоднонаправленного або турбулентний потік повітря. Це означає, що напрямок і швидкість повітря не регулюються. Перевага ламинарного потоку над турбулентним потоком повітря полягає в тому, що він забезпечує однорідне середовище і запобігає утворенню повітряних кишень, в яких можуть накопичуватися забруднення.

ламинарный поток чистые комнаты

КОНТРОЛЬ ПАРАМЕТРІВ ПОВІТРЯ ЧИСТИХ ПРИМІЩЕНЬ

Контролюйте середу чистого приміщення і її параметри, включаючи обсяги повітряного потоку, концентрацію частинок і перепади тиску, а також відстежуйте викиди в навколишнє середовище.


контроль температуры в чистом помещении

Контроль температури в чистому приміщенні


У процесах, де бажаний або необхідний контроль температури, ми забезпечуємо додатковий контроль мікроклімату. Наприклад, за допомогою теплообмінників з водяним охолодженням або кондиціонування повітря з активним клімат-контролем можна контролювати температуру в чистому приміщенні. Регулювання теплового навантаження потрібно для деяких нестандартних процесів і робить роботу в чистому приміщенні більш комфортною.

влажность воздуха в чистых помещениях

Управління вологістю в чистому приміщенні


Якщо вологість занадто висока, може процвітати зростання бактерій, металеві вироби або обладнання можуть піддатися корозії, може статися фотолітографічна деградація, а також може статися конденсація і поглинання води. Якщо вологість занадто низька, можуть виникнути проблеми зі статичною електрикою і розрядом. Крім того, погано контрольована вологість може створити незручності для ваших співробітників.

давление воздуха в чистых помещениях

Регулювання тиску в чистих приміщеннях


Регулювання тиску в чистому приміщенні – лише один з аспектів проектування чистих приміщень при створенні сегрегованих зон різного класса.Определеніе надлишкового тиску в приміщенні при проектуванні чистих приміщень є поширеною концепцією контролю забруднення. Для цього необхідно, щоб система опалення, вентиляції та кондиціонування могла якимось чином регулювати тиск в приміщенні.

фильтрация воздуха в чистых помещениях

Фільтрація повітря в чистих приміщеннях


Установки HVAC для чистих приміщень зазвичай включають в себе високоефективні повітряні фільтри для твердих частинок (HEPA), які використовуються для видалення з повітря небажаних дрібних частинок, включаючи пил, бруд і мікроорганізми. HEPA-фільтри для чистих приміщень мають вирішальне значення для підтримки стерильного середовища в дослідних, медичних, фармацевтичних та інших областях, де потрібно стабільна, суворо контрольована середу.

 • Основні вимоги вентиляції чистих приміщень
 • Повітрянний струм
 • Створення тиску в чистих приміщеннях
Основні вимоги вентиляції чистих приміщень
 •  забезпечення подачі в чисте приміщення обсягу кисню, необхідного для нормальної, комфортної життєдіяльності та повноцінної трудової активності людей
 •  видалення небезпечних, токсичних домішок і речовин, що містяться у відпрацьованому повітрі
 •  відведення вологи, що утворюється в конструкційних елементах і завдає шкоди будівлі
 •  фільтрація повітря від різних забруднень і домішок, для досягнення необхідного ступеня чистоти
 •  створення і підтримання необхідних температурних режимів, вологості повітря
 •  економія енергії за рахунок, рекуперації тепла між зовнішнім повітрям і повітрям, що відводиться з чистого приміщення
 •  забезпечення звукоізоляції в чистому приміщенні, за рахунок відсутності необхідності відкривати вікна і двері для провітрювання
Повітрянний струм

Перше питання, яке задасть вам постачальник або виробник чистих приміщень, – це скільки повітрообмінів на годину вам потрібно в чистому приміщенні, щоб розрахувати необхідну витрату повітря (кубічні метри в хвилину). Фактично, інженер по HVAC чистих приміщень повинен врахувати більше даних під час розрахунків, щоб розрахувати відповідний витрата повітря, який повинен враховувати наступні елементи:

 •  рівень чистоти (кількість частинок на кубічний метр повітря), в якому має підтримуватися чисте приміщення: часто визначається класом чистого приміщення (ISO 5-6-7-8, GMP ABC і т. д.)
 •  кількістю людей, що працюють в чистому приміщенні: від 70 до 80 відсотків забруднення чистих приміщень створюється операторами чистих приміщень: чим більше людей знаходиться всередині, тим брудніше стає і тим більше потрібно повітрообмінів на годину
 •  розмір чистого приміщення і кількість кімнат всередині обладнання, меблі та витратні матеріали всередині чистого приміщення, так як вони створюють частки повітря і забруднення;
 •  приплив тепла;
 •  переміщення людей і матеріалів в чисте приміщення і з нього.
Створення тиску в чистих приміщеннях

Чисті приміщення спроектовані таким чином, щоб підтримувати позитивний тиск, запобігаючи потрапляння всередину «нечистого» (забрудненого) повітря і попадання менш чистого повітря в чисті приміщення. Ідея полягає в тому, щоб відфільтрований повітря завжди потрапляв з найчистіших приміщень в менш чисті. Наприклад, в багатокамерному чистому приміщенні найчистіше приміщення знаходиться під найвищим тиском. Рівні тиску встановлюються таким чином, щоб найбільш чисте повітря надходив в приміщення з менш чистим повітрям. Таким чином, може знадобитися підтримка декількох рівнів тиску.

Між приміщеннями рекомендується перепад тиску повітря від 0,03 до 0,05 дюймів водяного стовпа. Щоб звести до мінімуму порушення цих каскадних тисків при відкритті дверей, часто встановлюються повітряні шлюзи між приміщеннями з різними рівнями чистоти ISO. Автоматичне управління вентиляторами спрощує балансування тиску, дозволяючи регулювати швидкість обертання вентилятора з централізованої панелі консолі.

Статті


Кваліфікація чистих приміщень

Кваліфікація чистих приміщень

20.06.2021

Основні вимоги до чистих приміщень на фармацевтичному виробництві Вимоги до чистих приміщень для асептичного фармацевтичного виробництва та виробництва лікарських засобів, які можуть бути піддані фінішної стерилізації, відрізняються. Технологічний процес розливу / наповнення (критичний процес) при виробництві лікарських засобів, що не піддаються фінішної стерилізації в упаковці, вимагає чистої зони “А”, оточеній чистою зоною класу “В”, щоб […]

Чисті приміщення в медицині

Чисті приміщення в медицині

20.06.2021

МЕДИЧНІ ЧИСТІ ПРИМІЩЕННЯ і ЧИСТІ КІМНАТИ Чисті приміщення – чисті кімнати для медицини, життєво важливі для проведення медичних рішень, розробці вакцин і методів лікування за допомогою фармакологічної продукції, а також для виробництва життєво важливих медичних пристроїв. Три основних типи медичних чистих приміщень – це чисті приміщення для медичних досліджень, чисті приміщення для медичних пристроїв та […]

Наші проекти


КОМПАНІЯ

Лого_новый

Інжинірингова компанія "СВС-АРТА" будівництво, монтаж чистих приміщень

Соціальні мережі